Przygotowanie większości elementów wykonanych z metalu, które wymagają dobrego zabezpieczenia przed warunkami zewnętrznymi lub uzyskania odpowiedniej estetyki ze względu na to, iż finalnie będą wyeksponowane, wiąże się z wykonaniem powłoki malarskiej. Poza wykorzystaną od dawna techniką malowania natryskowego z użyciem farb płynnych stosuje się również malowanie proszkowe. Technologia ta jest jednak całkowicie odmienna od tradycyjnej i wymaga specjalnie wyposażonej lakierni proszkowej. W Krakowie usługi malowania proszkowego wykonuje firma TERMOPLAST II. Przekonajmy się, na czym polega lakierowanie proszkowe, co oferuje i sprawdźmy, kiedy jest stosowane.
Jak wygląda lakierowanie proszkowe?
Proces lakierowania proszkowego polega na wykorzystaniu oddziaływania elektrostatycznego, które pozwala na uzyskanie dobrego rozproszenia drobin farby na malowanej powierzchni i całkowite jej pokrycie, a także zapewnia jednolitą grubość powłoki. Jest to możliwe, ponieważ w całej operacji wykorzystuje się farbę w postaci proszku. Jest on elektryzowany podczas napylania, a malowana powierzchnia zostaje uziemiona, co sprawia, że sproszkowana farba łatwo osiada na wszystkich materiałach ferromagnetycznych lub kompozytach wykonanych z ich domieszką, a także wszelkich innych elementach przewodzących prąd. Po napyleniu proszku lakierowane detale umieszcza się w specjalnej komorze, w której są poddawane działaniu wysokiej temperatury. Ze względu na to, że farby są połączeniem pigmentów i wypełniaczy z żywicami, w czasie ogrzewania ulegają upłynnieniu oraz tworzą jednolitą warstwę na malowanej powierzchni. Ciepło powoduje też utwardzenie warstwy farby.
Co daje lakierowanie proszkowe?
Lakierowanie proszkowe zapewnia spójną i szczelną powłokę, która stanowi znakomitą ochronę przed korozją, ponieważ blokuje kontakt metalu z tlenem. Jest ona także zabezpieczeniem przed uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż jest dość twarda i silnie związana z podłożem. Elementy malowane proszkowo będą więc podczas kontaktu z twardymi przedmiotami mało podatne na ścieranie i zarysowania, a także uderzenia. Co ważne, lakierowanie proszkowe pozwala również na uzyskanie oczekiwanej estetyki za sprawą odpowiedniego doboru koloru oraz faktury, która może być całkowicie gładka, ale także chropowata z pasującą do potrzeb intensywnością.
W jakich przypadkach korzysta się z lakierowania proszkowego?
Lakierowanie proszkowe jest stosowane w przypadku wielu elementów maszyn, urządzeń pojazdów, a także przedmiotów codziennego użytku od mebli po wyposażenie kuchni. Zwykle jest ono wykorzystywane tam, gdzie liczy się poziom zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, przede wszystkim ryzykiem korozji. Będzie więc używane np. w przypadku ogrodzeń, bram i metalowych elementów zadaszeń. Jest też stosowane w miejscach, gdzie w grę wchodzi intensywna eksploatacja konkretnych wyrobów – proszkowo lakieruje się m.in. poręcze i balustrady, ale także choćby drzwi przystankowe wind.